How to Save Money by Price Matching (aka Saving Without Using Coupons) – Part 2, The Nuts & Bolts
Don't Waste the Crumbs!
Don't Waste the Crumbs!
  • Rate this recipe!
  • Your rating
Overall rating 0 0 ratings

Ingredients

  • 24/7 in order to save a few pennies. There is a way to find balance between life and a budget!
  • 1. Arm yourself with the competitor ads, via junk mail or computer
  • 4 Less ad that ends today, Pepsi
  • 2 liters are on sale for 88¢ each. We don’t drink soda so I move on to the next item,
  • 4 lb C&H granulated sugar for $1.78. We do use sugar, so I make a note (physical, not mental) and keep looking.
  • 3. When you have a list of items you use, compare it to your on
  • 4. Make a list of what you want to buy, the price and the store advertising that price
  • 10 lbs of sugar is
  • 5.29 at Costco, my normal place to stock up
  • 4 Less is advertising it at
  • 53/ lb at Costco, Food
  • 4 Less has the better deal
  • 2.88, but Food
  • 4 Less has it advertised for
  • 12 cans Food
  • 4 Less is offering each can for
  • 14 per can.
  • 79 per can.
  • 7 oz packages at Walmart just last week for 33¢ each. This week Mi Pueblo is advertising this same pasta for 25¢ each, for a savings of 8¢ per pacakge.
  • 1.99 for 9oz. Savemart is advertising the same size package for $1.50. This is a savings of 49¢.
  • 4 Less has an in-ad coupon for only 68¢ each, saving $.66.
  • Verified Good Deal: Safeway is advertising this same cake mix for $.99.

Instructions

Comments

Log in or Register to write a comment.